bolestivé nohy a ortoepdická obuv

Stojíte v práci dlho na nohách? Pozor na tieto problémy!


Aj keď vaše nohy môžu vyzerať navonok zdravo, môžu trpieť aj keď o tom zatiaľ možno ani neviete.
Príčinou môže byť dlhodobé preťažovanie nôh, státie na tvrdej podlahe, vysoký vek, obezita a celkové oslabenie nôh a organizmu.

U ľudí, ktorí trávia väčšinu pracovnej doby v stoji, sa môžu časom prejaviť rôzne zdravotné problémy.
Väčšina ľudí začne riešiť kvalitu svojej obuvi až keď pociťuje bolesť, prípadne sa začnú objavovať opuchy nôh a “ťažké nohy”. Celodenné namáhavé státie či chodenie spôsobuje nedostatočné prekrvenie dolných končatín a s tým spojené ďalšie zdravotné komplikácie. Pracovníkov, ktorí prestoja takmer celú pracovnú dobu, je veľa. Pritom zamestnania ako čašník, kuchár, kaderník či rôzni pracovníci výroby sa tomu len ťažko vyhnú. Ich práca im neumožňuje, aby si na pár hodín sadli a vyložili nohy. Práca v stoji môže spôsobovať nepríjemné zdravotné komplikácie, ako napr. :

 • opuchy nôh
 • kŕčové žily
 • bolesti spodných časti chodidiel
 • bolesti v pätách
 • bolesti chrbtice
 • bolesti v kolenách…

Pokiaľ sa tieto bolesti neriešia, môžu vzniknúť aj trvalé následky.

Ako pomôcť unaveným nohám?

 • Dlhodobé státie zapríčiňuje slabé prekrvenie dolných končatín. Doprajte si preto každý večer dostatok času na oddych pre Vaše nohy.
 • Vyložte si svoje unavené nohy na vyvýšené miesto (podložte ich vankúšom alebo nábytkom). Táto poloha zaručí správne prekrvenie vašich dolných končatín.
 • K uvoľneniu nôh Vám pomôže aj masážny krému alebo masť. Doprajte svojím nohám niekoľko minútovú masáž, určite sa Vám na ďalší deň poďakujú.
 • Vhodný a príjemný je aj relaxačných vodný kúpeľ nôh. Teplá voda pomáha nohám upokojiť sa a zrelaxovať, zatiaľ čo studená zmierňuje opuchy a zápaly.
 • Ak je Vaša rutina stráviť celý pracovný deň na nohách, porozmýšľajte o špeciálnych ortopedických topánkach alebo vložkách.

Pomôcť uľaviť od bolesti môže ortopedická obuv a vložky.


Ortopedické šľapky a papuče od Ortozdrav sú vhodné pre prácu v stoji a pri chôdzi. Okrem tlmenia bolesti poskytujú potrebný komfort počas celého pracovného dňa. Ortopedickú obuv Ortozdrav tvorí jemná a pružná stieľka, ktorá dokáže okamžite zlepšiť rovnováhu a redukovať bolesť. Vybrať si môžete z troch druhov ortopedickej obuvi: korkové šľapky, air šľapky a ultraflex šľapky.

U novorodencov a malých detí je plochá noha pomerne bežným javom. Príčinou je ešte nedostatočne vyvinuté väzivo a tukové tkanivo bábätiek. Klenba sa zvyčajne vyvinie do 2. – 3. roku života. V niektorých prípadoch však môže plochá noha pretrvávať až do adolescencie.


Bolesťami nôh trpia ľudia v rôznom veku a z rôznych príčin aj v dôsledku športu. Ak ste vášnivým športovcom, príčina bolesti nôh môže vzniknúť v dôsledku preťaženia nôh pri nárazovom alebo príliš častom cvičení, v zlej technike cvičenia, prípadne v nedostatočnom príjme tekutín. Chybu pri cvičení odstráňte čo najskôr, pretože ináč môžu prísť aj vážne zdravotné problémy. Bolesť nôh môžete minimalizovať, úplne odstrániť, alebo im predchádzať nosením vhodnej obuvi a používaním ortopedickej obuvi.


Ako prevenciu vzniku plochých nôh sa odporúča chodiť čo najviac naboso po zemi – vhodné sú piesok, kamene, tráva – pretože bosá noha reaguje na kontakt s nerovnou plochou zapojením všetkých svalov kontrolujúcich pohyb a postavenie nohy. Naopak, dieťa by nemalo chodiť po rovnej tvrdej podložke bosé. Rovnako odporúčame nosiť obuv z prírodných materiálov na pružnej podrážke a s pevným vedením päty. Doplnkovými liečebnými prostriedkami, popri rehabilitácii, sú ortopedické pomôcky – ortopedické vložky a ortopedická obuv.

Ak stojíte celý deň na nohách určite vyskúšajte naše ortopedické šľapky a papuče v akcii.